LED TV
“Samsung 1.38m (55 Inch) Crystal 4K UHD Smart TV (UA55U8400FULXL)” has been added to your cart. View cart
LG 139cm (55 Inch) 4K UHD AI Smart Led TV with 7 AI Processor Gen8, Filmmaker Mode with Dolby Atmos (55UA82506LA)
Highlights
- Breathtaking colour and detail with 4K HDR10 & super upscaling
- AI picture Pro, AI Sound Pro powered by alpha 7 AI processor 4K Gen8
- Cinematic Experience with Filmmaker mode & Dolby Atmos
- Enjoy smart experiences with Chromecast built-in, built-in Alexa, and compatibility with Google Assistant and Apple AirPlay.”
LG 139cm (55 Inch) QNED AI Smart Led TV, ?8 Gen2 AI Processor 4K, 120Hz Native Refresh Rate (55QNED8GA6A)
Highlights
- Incredibly rich color palette from All New Dynamic QNED Color MiniLED
- 4K picture quality, upscaled visual and surround sound from the alpha 8 AI Processor Gen2
- New AI button, voice controls, drag and drop functions on the AI Magic Remote
- Dolby Vision, Dolby Atmos with ambient Filmmaker Mode
- Experience Ultimate Game Play with 4K 120Hz VRR & AMD Freesync Premium
LG 108cm (43 Inch) UHD 4K AI Smart Led TV, a5 Gen6 AI Processor 4K (43UR75506LC)
| Brand | LG |
| Screen Size | 43 Inches |
| Display Technology | 4K UHD |
| Refresh Rate | 60Hz Native |
LG 80cm (32 Inch) HD Ready Smart Led TV, α5 Gen6 AI Processor, Active HDR (32LR576B6LA)
| Brand | LG |
| Screen Size | 32 Inch |
| Picture Processor | α5 AI Processor Gen6 |
LG 108cm (43 Inch) Full HD Smart Led TV ,a5 AI Processor Gen6 (43LR56006LC)
Highlights
- Active HDR
- DTS Virtual:X Surround Sound
- Multi Tasking
- Home Dashboard
Samsung 80 cm (32 Inch) HD Smart Led TV (32H4560FUXXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 32 Inch |
| Resolution | HD (1,366 x 768) |
Sony 139cm (55 Inch) BRAVIA 2 4K Ultra HD Smart LED Google TV (K-55S25M2)
| Brand | Sony BRAVIA 2 II |
| Screen Size | 55 Inch |
| Display Technology | 4K Ultra HD |
Sony 108cm (43 Inch) BRAVIA 2 4K Ultra HD Smart LED Google TV (K-43S22M2)
| Brand | Sony BRAVIA 2 II |
| Screen Size | 43 inch |
| Display Technology | 4K Ultra HD |
Sony 108cm (43 inch) BRAVIA 2 4K Ultra HD Smart LED Google TV (K-43S25M2)
| Brand | Sony BRAVIA 2 II |
| Screen Size | 43 inch |
| Display Technology | 4K Ultra HD |
Samsung 108cm (43 Inch) Crystal 4K UHD Smart Led TV (UA43U8100FULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43 Inches |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
Samsung 1.08m (43 Inch) Crystal 4K UHD Smart Led TV (UA43U8600FULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 43 Inches |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
Samsung 1.38m (55 Inch) Crystal 4K UHD Smart TV (UA55U8600FULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 Inches |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
Samsung 1.38m (55 Inch) Crystal 4K UHD Smart TV (UA55U8400FULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 Inches |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
Samsung 1.38m (55 Inch) QLED 4K Smart TV (QA55Q7FAAULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 55 Inches |
| Picture Engine | Q4 AI Processor |
| Product Type | QLED |
Samsung 1.38m (55 Inch) Neo QLED 4K Smart AI TV (QA55QN85DBULXL)
| Brand | Samsung |
| Refresh Rate | 120Hz Native |
| Picture Engine | NQ4 AI Gen2 Processor |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
Samsung 1.63m (65 Inch) Crystal 4K UHD Smart TV (65U8400FULXL)
| Brand | Samsung |
| Screen Size | 65 Inches |
| Picture Engine | Crystal Processor 4K |
| Resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
LG 32 Inch (81.28 cm) HD Smart TV (32LR686B6LA)
| Brand | LG |
| Refresh Rate | 60Hz Native |
| Picture Processor | α5 AI Processor Gen6 |
| Resolution | HD (1,366 x 768) |
Impex evoQ 43 Inch UHD Smart Android LED TV, Dolby Atmos (43S4RLC3)
| Brand | Impex |
| Screen Size | 43 Inches |
| Display Technology | UHD |
| Resolution | 3840*2160 |
Impex 55 inch UHD Smart LED TV with Android 14 & Dolby Atmos (evoQ 55S4RLC3,Black)
| Brand | Impex |
| Screen Size | 55 Inches |
| Display Technology | UHD |
| Resolution | 3840*2160 |
Sony 139 cm (55 inches) BRAVIA 7 4K Ultra HD AI Smart Mini LED Google TV (K-55XR70)
| Brand | Sony Bravia 7 |
| Screen Size | 55 inch |
| Display Technology | 4K Ultra HD |
| Resolution | 3840 x 2160 |
Nandilath G Mart — India’s trusted online store for premium household appliances and electronics
Discover top brands, latest models, and unbeatable prices on refrigerators, washing machines, kitchen appliances, smartphones, and more. Fast delivery, secure payments, and exceptional after-sales support — everything you need for a smarter home, all in one place.




CONVENCTION
SOLO
Combo Offers