Washing Machines
“IFB 7 kg 5 Star Top Load Fully Automatic Washing Machine, 720 rpm(TL701CB1, Cobalt Blue)” has been added to your cart. View cart
IFB 7 kg 5 Star Top Load Fully Automatic Washing Machine, 720 rpm(TL701CB1, Cobalt Blue)
|
Brand |
IFB |
| Capacity (kg) | Â 7 |
| Body Color | Cobalt Blue |
| Product Dimensions (WxDxH mm) | 543 x 575 x 946 |
LG 7Kg 5 Star Fully Automatic Inverter Direct Drive Front Load Washing Machine, Wifi (FHB1207Z4M, Middle Black)
Highlights
- Inverter Direct Drive
- Direct Drive Motor- Less vibration, less noise
- 6 Motion Direct Drive- Optimal wash for different fabrics
- Steam – Reduce germs & allergens with steam cycles
- LG ThinQ- Download additional washing programs
- Smart Diagnosis- Instant trouble shooting
LG 7Kg 5 Star Fully Automatic Front Load Washing Machine,Direct Drive (FHB1207Z2M, Middle Black)
Highlights
- Direct Drive Motor- Less vibration, less noise
- 6 Motion Direct Drive- Optimal wash for different fabrics
- Steam – Reduce germs & allergens with steam cycles
- Smart Diagnosis- Instant trouble shooting
- Bigger Capacity
- Touch Panel
Whirlpool 8kg 5 Star Fully Automatic Top Load Washing Machine with In-Built Heater (360° Bloomwash Pro, Graphite)
Highlights
- Removes Up to 50 Tough Stains and Up to 48 hours Old Stains
- 360 Bloom wash Technology
- Catalytic Soak
- Power Dry Technology
- Hard Water Wash
Samsung 8.0 kg 5 Star Semi Automatic Washing Machine with Hexa Storm Pulsator (WT80C4000RR, Light Gray with Wine Base)
| Brand | Samsung |
| Capacity | 8 Kg |
| Colour | Light Gray with Wine Base |
Haier 6.5 Kg 5 Star Top Load Washing Machine With Ultra Fresh Air ( HWM65-306S8, Dark Jade Silver)
| Brand | Haier |
| Capacity | 6.5 Kg |
| Spin Speed | 800 rpm |
LG 11Kg Semi Automatic Top Load Washing Machine, Roller Jet Pulsator + Soak (P1155SKAZ, Middle Black)
| Brand | LG |
| Capacity | 11 Kg |
| Colour | Middle Black |
Samsung 10.5 kg 5 Star Semi Automatic Washing Machine with Hexa Storm Pulsator(WT10C4260GG,Light Gray)
| Brand | Samsung |
| Capacity | 10.5 Kg |
| Colour | Light Gray |
| Energy Rating | 5 Star |
Samsung 7.0 kg 5 Star Semi Automatic Washing Machine with Double Storm Pulsator (WT70C3000RR,White with Wine Base)
| Brand | Samsung |
| Capacity | 7 Kg |
| Colour | White with Wine Base |
| Energy Rating | 5 Star |
BOSCH 7 kg Fully Automatic Front Load washing machine,1200 rpm (Series 4,WGA12208IN)
| Brand | Bosch |
| Capacity | 7 Kg |
| Series | 4 |
| RPM | 1200 |
BOSCH 9 kg Fully Automatic Front Load washing machine,1200 rpm (Series 6,WGA1420SIN,Silver)
| Brand | Bosch |
| Capacity | 9 Kg |
| Colour | Silver |
| RPM | 1200 |
BOSCH 9 kg Fully Automatic Front Load washing machine,1200 rpm (Series 8,WGA1420PIN,Dark Lake)
| Brand | Bosch |
| Capacity | 9 Kg |
| Colour | Dark Lake |
| RPM | 1200 |
LG 9/5Kg 5 Star Fully Automatic Front Load Washer Dryer (FHD0905STB,Black)
Highlights
- AI Direct Driveâ„¢- Intelligent & Convenient Fabric Care
- Direct Drive Motor- Less vibration, less noise
- 6 Motion Direct Drive- Optimal wash for different fabrics
- TurboWash 360Ëš- Wash clothes in just 39 minutes
- Steam+ – Reduce allergens & wrinkles with steam+ cycles
- LG ThinQ- Download additional washing programs
Haier 8 Kg 5 Star Front Load Washing Machine, Super Drum (HW80-IM12929EBK,Black)
| Brand | Haier |
| Capacity | 8 Kg |
| Colour | Black |
| RPM | 1200 |
Haier 7 Kg 5 Star Front Load Washing Machine,Super Drum(HW70-IM12929BK,Black)
Highlights
- Super Drum
- Inverter Motor
- Refresh
LG 8.5Kg Semi Automatic Washing Machine, Roller Jet Pulsator (Black,P8535SLMZ)
| Brand | LG |
| Wash Capacity(kg) | 8.5 Kg |
| Colour | Black |
| Product Dimensions (WxHxD mm) | 810x980x480 |
Whirlpool 7.5 Kg 5 star Fully Automatic Top-Load Washing Machine with In-Built Heater (Stain wash Pro 7.5kg,Grey)
Highlights
- Remove Up to 40 Tough Stains
- Zero Pressure Fill Technology
- Spiro Wash Action
- Hard Water Wash
Whirlpool 8 Kg 5 star Fully Automatic Top-Load Washing Machine with In-Built Heater (Stain wash Pro ,Grey)
Highlights
- Remove Up to 40 Tough Stains
- Zero Pressure Fill Technology
- Spiro Wash Action
- Hard Water Wash
Bosch 7 Kg Fully Automatic Front Load Series 4 Washing Machine ,1200Rpm(WGA1220SIN)
| Brand | Bosch |
| Capacity | 7 Kg |
| RPM | 1200 |
| Dimensions | 848 x 598 x 590 mm |
Bosch 8 Kg Fully Automatic Front Load Series 4 Washing Machine ,1200Rpm(WGA1320SIN)
| Brand | Bosch |
| Capacity | 8 Kg |
| RPM | 1200 |
| Dimensions | 848 x 598 x 590 mm |
Nandilath G Mart — India’s trusted online store for premium household appliances and electronics
Discover top brands, latest models, and unbeatable prices on refrigerators, washing machines, kitchen appliances, smartphones, and more. Fast delivery, secure payments, and exceptional after-sales support — everything you need for a smarter home, all in one place.






CONVENCTION
SOLO
Combo Offers