Filter by price
Filter by Brands
- APPLE (5)
- ASUS (3)
- Atomberg (1)
- Bajaj (4)
- Blue Star (1)
- Boche (1)
- Bosch (21)
- BPL (7)
- Butterfly (2)
- CANON (1)
- Crompton (23)
- Daikin (2)
- Elgiultra (6)
- Eureka Forbes (15)
- Faber (20)
- Formenty (2)
- Gadzo (2)
- Godrej (17)
- Greenchef (1)
- Hafele (4)
- Haier (23)
- Havells (8)
- Hisense (5)
- HP (2)
- IFB (26)
- Impex (12)
- JBL (2)
- Kelvinator (1)
- Lenova (2)
- LG (87)
- MR (2)
- Mr Butler (4)
- Nolta (3)
- Nothing (1)
- OPPO (4)
- Panasonic (7)
- Philips (14)
- Preethi (48)
- Prestige (3)
- Pureflames (9)
- REALME (10)
- REDMI (9)
- Samsung (35)
- SONY (15)
- Sujata (11)
- TCL (5)
- Vguard (67)
- VIVO (10)
- Voltas (5)
- Whirlpool (19)
Filter by Capacity
Filter by Capacity
- Sorry, this product cannot be purchased.
Vguard 50 L Air Cooler, 4 way air deflection (WINDZY T50H)
| Brand | Vguard |
| Tank Capacity | 50L |
| Watts | 135 |
Panasonic 2L Wet Grinder MKSW200W
| Brand | Panasonic |
| Product | Wet Grinder |
| Capacity | 2ltrs |
| Power Consumption | 240 Watt |
Elgi Ultra 2.5L Wet Grinder Ultra Bigg+
| Brand | Elgi Ultra |
| Product | Grinder |
| Capacity | 2.5ltrs |
| Power Consumption | 150 W |
Inverter V Guard Prime 1650
SALIENT FEATURES
Battery Gravity Builder protects against overcharging and deep discharging, extending life, reducing maintenance, and lowering replacement costs.
Digital Signal Controller delivers pure sine wave output, safeguarding sensitive devices (TVs, desktops, routers) from surges and fluctuations—ideal for frequent power-cut areas.
Intelligent cooling system runs the fan only as per load/temperature, cutting noise and saving energy.
Fuzzy logic alerts remind users to maintain water levels, preventing battery dry-out.
Fast-charge SMPS technology ensures quick, efficient charging for uninterrupted power readiness.
Power-saving configuration adjusts charging current as per battery type/capacity (Flat Plate/Tubular; 80Ah–230Ah) for optimum performance.
Advanced SMPS charger with DSC pulse width modulation ensures efficient and reliable charging.
Extended backup mode (toggle switch) maximizes battery life and ensures longer power during outages.
Selectable charging modes support 80Ah–230Ah batteries, enhancing charging efficiency and extending durability.
Compatible with EV two-wheeler chargers up to 350W (charger capacity may vary depending on the make and type of the charger).
Faber 3 Burner Manual Ignition Cooktop (Remo 3BB BK)
| Brand | Faber |
| Product | Cooktop |
| No of Burner | 3 |
Hafele Air Fryer 6.3L ( Black,1700W)
| Brand | Hafele |
| Product | Ary Fryer |
| Colour | Black |
| Watts | 1700W |
Preethi 3 Burner Cook Top (SparklePowerDuo-GTS403)
| Brand | Preethi |
| Product | Cook Top |
| Body Material | Glass Top |
| No of Burner | 3 |
V-Guard Glado 10L Water Heater (White)
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | 10 Litre |
| Model Name | Glado 10 |
| Power in Watts | 3000W |
V-Guard Pebble Pro 6L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | Â 6 Litre |
| Model Name | Pebble Pro 6 |
| Power in Watts | 2000 W |
VGuard Pebble Max 6L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | 6 Litre |
| Model Name | Pebble Max 6 |
| Power in Watts | 2000 |
V Guard Cook Top 3 Burner Auto Ignition (VGS 3D AI)
| Brand | Â V Guard |
| Product | Cook Top |
| Body Material | Glass Top |
| No of Burner | 3 |
Preethi Zodiac 750 W Mixer Grinder 5 Jars (MG 261,Black)
| Brand | Preethi |
| No of Jars | 5 |
| Colour | Black |
| Power | 750 W |
Preethi 750 W Zodiac Glitter MG 264, 5 Jars including Masterchef Jar, Super Extractor, Lavender/Black
| Brand | Preethi |
| Product | Mixer Grinder |
| Wattage | 750W |
| Jars | 5 |
Preethi 750 W Zodiac Stardust MG 265 Mixer Grinder, 5 Jars including Masterchef Jar, Super Extractor Copper/Black
| Brand | Preethi |
| Product | Mixer Grinder |
| Wattage | 750W |
| Jars | 5 |
Eureka Forbes Maxxvac with Cyclonic Technology Vacuum Cleaner
| Brand | Eureka Forbes |
| Suction of Motor | 2200 mm of WC (22 KPA) |
| Dust Capacity | Â 2 litres |
| Dimensions | 400 x 270 x 250 mm |
Redmi A5 (4GB/128GB Storage, Jaisalmer Gold)
| Brand | Redmi |
| Model Name | Â A5 |
| Color | Jaisalmer Gold |
| Display Size | Â 6.88 Inches |
| RAM | 4GB |
| Storage | 128GB |
| Rear Camera | 32MP |
| Front Camera | 8 MP |
| Battery Capacity | 5200 mah |
Inverter V-Guard Smart 1650
SALIENT FEATURES
Complete control with remote monitoring through the mobile app, allowing you to turn the UPS ON/OFF and switch between Normal, UPS, and Power Saver modes to optimize backup time as per your needs.
Longer battery life with Adjustable Charging Modes that optimize charging profiles based on your selected battery type.
Equipped with an advanced SMPS charger using DSC Pulse Width Modulation technology ensuring faster, efficient, and reliable battery charging.
Seamlessly integrates with Alexa and Google Home, enabling effortless voice control for a truly smart power experience.
Effortlessly configure settings, switch modes, and manage your UPS directly from your smartphone for complete control.
Monitor your power usage in real-time and identify opportunities to save energy with intelligent load tracking.
Supports two-wheeler EV charging up to 350W, with actual capacity depending on the make and type of the charger.
Save energy effortlessly with the Power Saving Configuration that lets you activate or schedule Holiday Mode via the mobile app, with smart reminders to manage it on time.
DSC-based Pure Sinewave Output ensures smooth, stable power delivery, making it perfectly safe for computers, appliances, and other sensitive electronic devices.
Intelligent cooling system that adjusts fan speed based on load and temperature, ensuring quieter operation and enhanced efficiency.
Easily monitor UPS status, receive real-time alerts, control key functions, and even adjust fan speed directly through the smart mobile app.
Easily manage and extend your UPS battery backup using the smart mobile app, optimizing settings to maximize battery life and ensure longer power during outages,
Easily customize your UPS output voltage and backup time according to your needs, either through the mobile app or manual switch.
Sujata 1000 Watts 4 Jar Mixer Grinder(MG03 ,Black)
| Brand | Sujata |
| Product | Mixer Grinder |
| Colour | Black |
| Wattage | 1000 watts |
Gadzo 80 cm (32 inches) HD Ready Smart LED TV (ECS32,Black)
| Brand | Gadzo |
| Screen Size | 32 inches |
| Display Technology | HD Ready |
| Resolution | 1280 x 720 |
V-guard Sprinhot plus 10L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | 10 Litre |
| Model Name | Sprinhot Plus 10 |
| Power in Watts | 3000 W |
Nandilath G Mart — India’s trusted online store for premium household appliances and electronics
Discover top brands, latest models, and unbeatable prices on refrigerators, washing machines, kitchen appliances, smartphones, and more. Fast delivery, secure payments, and exceptional after-sales support — everything you need for a smarter home, all in one place.









CONVENCTION
SOLO
Combo Offers