Filter by price
Filter by Brands
- APPLE (5)
- ASUS (3)
- Atomberg (1)
- Bajaj (4)
- Blue Star (1)
- Boche (1)
- Bosch (20)
- BPL (7)
- Butterfly (2)
- CANON (1)
- Crompton (22)
- Elgiultra (6)
- Eureka Forbes (16)
- Faber (20)
- Formenty (2)
- Gadzo (2)
- Godrej (17)
- Greenchef (1)
- Hafele (4)
- Haier (23)
- Havells (8)
- Hisense (5)
- HP (2)
- IFB (26)
- Impex (12)
- JBL (2)
- Kelvinator (1)
- Lenova (2)
- LG (86)
- MR (2)
- Mr Butler (4)
- Nolta (3)
- Nothing (1)
- OPPO (4)
- Panasonic (7)
- Philips (14)
- Preethi (48)
- Prestige (3)
- Pureflames (9)
- REALME (10)
- REDMI (10)
- Samsung (31)
- SONY (15)
- Sujata (11)
- TCL (5)
- Vguard (67)
- VIVO (11)
- Voltas (5)
- Whirlpool (20)
Filter by Capacity
Filter by Capacity
Preethi 750 W Zodiac Glitter MG 264, 5 Jars including Masterchef Jar, Super Extractor, Lavender/Black
| Brand | Preethi |
| Product | Mixer Grinder |
| Wattage | 750W |
| Jars | 5 |
Preethi Zodiac 750 W Mixer Grinder 5 Jars (MG 261,Black)
| Brand | Preethi |
| No of Jars | 5 |
| Colour | Black |
| Power | 750 W |
V Guard Cook Top 3 Burner Auto Ignition (VGS 3D AI)
| Brand | Â V Guard |
| Product | Cook Top |
| Body Material | Glass Top |
| No of Burner | 3 |
VGuard Pebble Max 6L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | 6 Litre |
| Model Name | Pebble Max 6 |
| Power in Watts | 2000 |
V-Guard Pebble Pro 6L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | Â 6 Litre |
| Model Name | Pebble Pro 6 |
| Power in Watts | 2000 W |
V-Guard Glado 10L Water Heater (White)
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | 10 Litre |
| Model Name | Glado 10 |
| Power in Watts | 3000W |
Preethi 3 Burner Cook Top (SparklePowerDuo-GTS403)
| Brand | Preethi |
| Product | Cook Top |
| Body Material | Glass Top |
| No of Burner | 3 |
Hafele Air Fryer 6.3L ( Black,1700W)
| Brand | Hafele |
| Product | Ary Fryer |
| Colour | Black |
| Watts | 1700W |
Faber 3 Burner Manual Ignition Cooktop (Remo 3BB BK)
| Brand | Faber |
| Product | Cooktop |
| No of Burner | 3 |
Inverter V Guard Prime 1650
SALIENT FEATURES
Battery Gravity Builder protects against overcharging and deep discharging, extending life, reducing maintenance, and lowering replacement costs.
Digital Signal Controller delivers pure sine wave output, safeguarding sensitive devices (TVs, desktops, routers) from surges and fluctuations—ideal for frequent power-cut areas.
Intelligent cooling system runs the fan only as per load/temperature, cutting noise and saving energy.
Fuzzy logic alerts remind users to maintain water levels, preventing battery dry-out.
Fast-charge SMPS technology ensures quick, efficient charging for uninterrupted power readiness.
Power-saving configuration adjusts charging current as per battery type/capacity (Flat Plate/Tubular; 80Ah–230Ah) for optimum performance.
Advanced SMPS charger with DSC pulse width modulation ensures efficient and reliable charging.
Extended backup mode (toggle switch) maximizes battery life and ensures longer power during outages.
Selectable charging modes support 80Ah–230Ah batteries, enhancing charging efficiency and extending durability.
Compatible with EV two-wheeler chargers up to 350W (charger capacity may vary depending on the make and type of the charger).
Elgi Ultra 2.5L Wet Grinder Ultra Bigg+
| Brand | Elgi Ultra |
| Product | Grinder |
| Capacity | 2.5ltrs |
| Power Consumption | 150 W |
Panasonic 2L Wet Grinder MKSW200W
| Brand | Panasonic |
| Product | Wet Grinder |
| Capacity | 2ltrs |
| Power Consumption | 240 Watt |
Vguard 50 L Air Cooler, 4 way air deflection (WINDZY T50H)
| Brand | Vguard |
| Tank Capacity | 50L |
| Watts | 135 |
Faber 3 Burner Manual Ignition Cooktop (NEBULA 3BB BK)
| Brand | Faber |
| Product | Cooktop |
| No of Burner | 3 |
VIVO Y19E (4GB/64GB Storage, Titanium Silver)
| Brand | Vivo |
| Model Name | Y19E |
| Color | Titanium Silver |
| Display Size | Â 6.74 Inches |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Rear Camera | 13 MP + 0.08 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
VIVO Y19E (4GB/64GB Storage, Majestic Green)
| Brand | Vivo |
| Model Name | Y19E |
| Color | Majestic Green |
| Display Size | Â 6.74 Inches |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Rear Camera | 13 MP + 0.08 MP |
| Front Camera | 5 MP |
| Battery Capacity | 5500 mAh |
Crompton 10L Solarium Care 2000W Storage Water Heater
| Brand | Crompton |
| Capacity | Â 10 L |
| Model Name | Solarium Care |
| Power in Watts | 2000 W |
V-Guard Pebble Pro 10L Water Heater
| Brand | V-GUARD |
| Capacity | Â 10 Litre |
| Model Name | Pebble Pro 10 |
| Power in Watts | 2000 W |
Philips Vacuum Cleaner FC9351/01
| Brand | Philips |
| Color | Monza Red |
| Dust capacity | 1.5 Â l |
| Dimensions of product (LxWxH) | 410 x 281 x 247 Â mm |
Eureka Forbes Wet & Dry NXT Vacuum Cleaner
| Brand | Eureka Forbes |
| Suction of Motor | Â 1800 mm (18 KPA) |
| Blower Efficiency | 1400 litres/minutes |
| Dimensions | 340 x 340 x 475 mm |
Nandilath G Mart — India’s trusted online store for premium household appliances and electronics
Discover top brands, latest models, and unbeatable prices on refrigerators, washing machines, kitchen appliances, smartphones, and more. Fast delivery, secure payments, and exceptional after-sales support — everything you need for a smarter home, all in one place.









CONVENCTION
SOLO
Combo Offers